fundusze
facebook
instagram
youtube

MENU

caspar nocą caspar zimą wnętrze hotelu

Atrakcje w okolicy


Cieplice Śląskie Zdrój

Najstarsze polskie uzdrowisko, przez wieki rozwijało się odrębnie, obecnie są częścią Jeleniej Góry. Gośćmi sanatorium, w którym można korzystać z wód cieplicznych (termalnych) byli m.in. Królowa Marysieńka, Hugo Kołłątaj, Johan Wolfgang Goethe.

 

Park Zdrojowy

Założony w 1819 roku w stylu francuskim (gruntownie przebudowany w 1838 r.), zajmuje centralną część uzdrowiska i stanowi prawdziwą oazę. Główna trasa spacerowa prowadzi aleją lipową, przy której zlokalizowano, Muszlę Koncertową, Pawilon Zdrojowy oraz Teatr Animacji (wybudowany w 1836 r.).

 

Park Norweski
Nazwa założonego w 1906 roku parku pochodzi od uroczego Pawilonu Norweskiego (z 1909 r), wzorowanego na znanej restauracji w Oslo. Pod malowniczą wierzbą, obok mostku znajduje się wielki głaz granitowy, który upamiętnia spotkanie Wincentego Pola, Kornela Ujejskiego i Purkyniego (czeskiego przyrodnika). W pawilonie mieści się Muzeum Przyrodnicze.

 

Muzeum Przyrodnicze
ul. Cieplicka 11a
58-560 Jelenia Góra-Cieplice
tel.: 75 755 15 06
www.muzeum-cieplice.pl
Założone przez Schaffgotschów muzeum przechowuje piękną kolekcję motyli oraz jedną z największych w Polsce kolekcji ptaków europejskich i egzotycznych. FWcześniej, przez wiele lat zlokalizowane w Pawilonie Norweskim w Parku Norweskim, od 7 listopada 2013 zaprasza do nowej siedziby w Zespole Pocysterskim, przy Kościele Św.Jana Chrzciciela w Cieplicach.

 

Pałac Schaffgotschów
Plac Piastowski 27
58-560 Jelenia Góra

Znajdujący się naprzeciwko naszego hotelu, późnobarokowy (1784-1788) pałac jest pamiątką, po czasach kiedy tymi terenami władał zamożny ród Schaffgotschów. Obecnie w budynku znajduje się filia Politechniki Wrocławskiej.

 

Kościół św. Jana Chrzciciela
ul. Cieplicka 9
58-560 Jelenia Góra
tel.: 75 642 88 10
www.cieplice.pijarzy.pl
Barokowy kościół z lat 1712-1714, z bocznymi kaplicami i emporami. Na pochodzącym z 1716 roku ołtarzu obraz Michała Willmanna (1687r.), zwanego „śląskim Rafaelem”, flanfkowany rzeźbami Św. Piotra, Św. Pawła, Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Uwagę zwraca również bogato dekorowana ambona. Pod kościołem znajduje się krypta ze szczątkami dawnych właścicieli Cieplic – Schaffgotsch. Kościół stanowi część najbogatszego zespołu zabytkowego Cieplic – zespół pocysterski.
Zespół pocysterski
ul. Cieplicka 9
58-560 Jelenia Góra
tel.: 75 642 88 10
www.cieplice.pijarzy.pl
Powstał za sprawą krzeszowskich Cystersów (od XVI do XVIII w.). W jego skład wchodzą: kościół św. Jana Chrzciciela i czteroskrzydłowy i dwukondygnacyjny klasztor z wirydarzem. Oddzielony od ulicy kamiennym murem, dziedziniec kościelny (dawny cmentarz) zamyka wolnostojąca dzwonnica (1710r.)

 

Długi dom
ul. K.Grześkowiaka
58-560 Jelenia Góra
Najstarszy klasztorny dom zdrojowy (1689-93). Po likwidacji klasztoru Cystersów, budynek odkupili Schaffgotschowie (1810r.), aby umieścić w nim swoje zbiory biblioteczne (na początku lat 50-tych posiadali ok 80 000 woluminów), broń, grafiki, numizmaty oraz kolekcje przyrodniczo-geograficzne. Obecnie mieszczą się w nim przychodnia i biura Uzdrowiska Cieplice.

 

Kościół Ewangelicki
Pl. Piastowski 18
58-560 Jelenia Góra
Wzniesiony na rzucie łączącym kształt owalu i krzyża, w latach 1774-79 przez jeleniogórskiego architekta Demusa. We wnętrzu rokokowe wyposażenie.

 

 

Termy Cieplickie
ul. Park Zdrojowy 5
58-560  Jelenia Góra
www.termycieplickie.pl
Termy Cieplickie to kompleks basenów rekreacyjno – sportowych, unikalny w skali województwa dolnośląskiego i całych Karkonoszy. Wyjątkowość Term Cieplickich polega na tym, że wykorzystują wody termalne o niespotykanym w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze, co ma nieoceniony, dobroczynny wpływ na regenerację całego organizmu.
W skład kompleksu basenów wchodzą: basen rekreacyjny z torami pływackim.

 

 

Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego
ul. Kolejowa 3
58-540 Karpacz
tel.: 75 76 18 523
www.muzeumzabawek.pl
Świat zamknięty w miniaturze, gdzie można poznać kolekcję lalek i zabawek, obejmującą około 200 lat. Oprócz misia Uszatka można zobaczyć lalki np.z Japonii, czy Meksyku. Muzeum powstało w oparciu o kolekcję słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej – Henryka Tomaszewskiego.

 

Świątynia Wang w Karpaczu
ul. Na Śnieżkę 8
58-540 Karpacz
tel.: 75 75 282 90
www.wang.com.pl
Perełka skandynawskiej architektury sakralnej. W średniowieczu było ich ponad 1000 w samej Norwegii, dziś na całym świecie jest ich tylko 30, 28 w Norwegii, jedna w Szwecji i jedna w Karpaczu – trzeba ją zobaczyć.

 

Karkonoskie Tajemnice
ul. A.Mickiewicza 1a
58-540 Karpacz
tel.: 75 76 19 999
www.karkonoskietajemnice.pl

Dzieło światowej sławy artystów, które w połączeniu z osiągnięciami współczesnych technologii pozwalają poznać niezwykłą historię Ducha Gór, zwanego Liczyrzepą.

 

Park Bajek
ul. Wilcza 2
58-540 Karpacz
tel.: 783 959 868
www.parkbajek.pl
Rozrywka z elementami edukacyjnymi dla najmłodszych. Podczas wędrówki leśną ścieżką dzieci mogą poznać m.in.. bajki Braci Grimm, np.. Czerwonego Kapturka, czy Kopciuszka.

 

Huta Julia w Piechowicach
ul. Żymierskiego 73
58-573 Piechowice
tel.: 75 761 2413
www.crystaljulia.com

Istniejąca od ponad 140 lat huta jest miejscem magicznym, w którym można poczuć żar hutniczego pieca, z bliska zobaczyć proces powstawania niezwykłych kryształów, w oparciu o zachowaną przez wieki metodę produkcji.
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
ul. Zamkowa 9
58-530 Kowary
tel.: 75 75 22 242
www.park-miniatur.com
Czynny niezależnie od pory roku obiekt pozwala w ciągu około godziny zobaczyć wiele z wyjątkowych budowli, a wśród nich pałaców, klasztorów, w skali 1:25.

 

Sztolnie Kowary
Podgórze 55
58-560 Kowary
tel.: 75 75 28 458
www.sztolniekowary.com
Tajemnice, legendy i prawdziwa historia to trasa turystyczna „Sztolni Kowary”. Wędrując przez podziemne chodniki, groty i komory, można poznać pracę dawnych górników.

 

Zamek Chojnik
58-570 Jelenia Góra – Sobieszów
tel.: 75 755 63 94
Wybudowany w XIV wieku przez Bolka II, do 1675 roku kiedy to strawił go wielki pożar był siedzibą rodu Schaffgotschów.

 

Dolina Pałaców i Ogrodów
www.dolinapalacow.pl
Unikatowe miejsce zarówno w odniesieniu do Polski jak i Europy. W zachwycających okolicznościach przyrody zlokalizowanych jest kilkadziesiąt rezydencji szlacheckich, a wśród nich średniowieczne zamki, renesansowe dwory oraz dziewiętnastowieczne pałace.

 

Miejskie Muzeum Dom Gerharda Hauptmanna
ul. Michałowicka 32
58-570 Jelenia Góra|
tel.: 75 755 32 86
www.muzeum-dgh.pl
Pięć sal muzealnych związanych z twórczością niemieckiego pisarza i laureata nagrody Nobla z 1912 roku, Gerharta Hauptmanna.

 

Muzeum Mineralogiczne
ul. Kilińskiego 20
58-570 Szklarska Poręba
tel.: 607 100 880
sokolowski-muzea.pl
Ponad 3000 eksponatów, minerałów z całego świata, a nawet jeden z kosmosu. To miejsce, w którym zgromadzono jedne z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce.

Karkonoski Festiwal Światła w Jeleniej Górze – Cieplice Zdrój
www.kfs-cieplice.pl

Po raz pierwszy w Polsce został zorganizowany w 2009 roku, u nas w Cieplicach Śląskich Zdrój. Pomysłodawcą i organizatorem Karkonoskiego Festiwalu Światła jest P. Robert Futerhendler, zawodowo architekt, a „prywatnie” współwłaściciel Hotelu*** Restauracji Caspar.
termin: styczeń bądź luty

 

Festiwal Teatrów Ulicznych

W 1982 roku pierwszy raz w Polsce w Jeleniej Górze został zorganizowany Festiwal Teatrów Ulicznych – wyjątkowe wydarzenie, które warto zobaczyć.
termin: początek sierpnia

 

Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości
www.jarmarkstaroci.com
Jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Wszystko zaczęło się już 1973 i po dzień dzisiejszy na ostatni weekend września ściągają na nią kolekcjonerzy z całej Europy.
termin: ostatni weekend września

Bieg Piastów w Jakuszycach (lato/zima)
www.bieg-piastow.pl
Odbywająca się od 1976 roku na Polanie Jakuszyckiej, Międzynarodowa Impreza Narciarska. Bieg doczekał się swojej letniej wersji, pod koniec sierpnia.
termin: zazwyczaj koniec lutego – początek marca

Rajd Karkonoski
www.rajdkarkonoski.pl

W tym roku (2013 r) odbył się już po raz 28. Na przestrzeni lat zmieniał swoją rangę włącznie ze statusem rundy Mistrzostw Europy. Od 2008 roku powrócił jako eliminacja Mistrzostw Polski.
termin: lipiec/sierpień

 

 

Wodospad Kamieńczyka
Najwyższy (846 m n.p.m.) po polskiej stronie Karkonoszy, składający się z 3 kaskad i łącznej wysokości 27 metrów.

 

Wodospad Szklarki
Drugi co do wysokości (13,3 m) w polskich Karkonoszach (520 m n.p.m.). Z uwagi na dogodne położenie najczęściej odwiedzany wodospad w Karkonoszach.

 

Śnieżka
www.sniezka.karpacz.pl
Najwyższy z 54 szczytów Karkonoszy – 1602 m n.p.m. Magiczna góra, na której można zaobserwować wiele wyjątkowych zjawisk, a przy dobrej pogodzie zobaczyć nawet Wrocław. Na szczycie zlokalizowane jest oprócz restauracji czynne obserwatorium meteorologiczne.

 

Łabski Szczyt
Zlokalizowany między Szrenicą a Śnieżnymi Kotłami charakterystyczny szczyt o wysokości 1471 m n.p.m.

 

Szrenica
Drugi po Śnieżce najbardziej znany Polakom szczyt Karkonoszy (1362 m n.p.m.). W przeszłości większe znaczenie leżąca tuż obok Hala Szrenicka, gdzie wypasano bydło, a Walonowie znajdowali kamienie szlachetne.

 

Śnieżne Kotły

Dwa polodowcowe kotły leżące między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Ścisły rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego. Na górze Kotłów znajduje się kilka punktów widokowych. Z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.


caspar hotel fundusze RP dolny śląsk Unia europejska termy discover spa