fundusze
facebook
instagram
youtube

MENU

caspar nocą caspar zimą wnętrze hotelu

Historia Cieplic


Początki Cieplic, poświadczone historycznie, sięgają drugiej połowy XIII wieku. Już wówczas znane były tutejsze gorące źródła. Od nich to właśnie miejscowość wzięła swoja nazwę, zarówno w języku niemieckim – Bad Warmbrunn (Willa Warmbrona 1288 rok), łacinie – Callidus fons (1281 rok), jak i polskim – Cheplewode (1318 rok).

 

Nowym właścicielem Cieplic w 1381 roku został Gotsche Schoff, rycerz będący na usługach księcia Bolka II Świdnicko – Jaworskiego. Zakupił on Cieplice od wdowy po księciu, Agnieszki. W rękach jego potomków, rodu Schaffgotschów, miejscowość pozostała przez następne stulecia.

 

Do popularyzacji cieplickich źródeł bezsprzecznie przyczyniły się ich pierwsze opisy naukowe. Brandenburski medyk Caspar Hoffman zbadał i opisał tutejsze gorące wody już w 1569 roku. Natomiast w 1607 roku wydano w Zgorzelcu dużo lepszą i obszerniejszą pracę Caspara Schwenckfelda, wybitnego przyrodnika i lekarza z Jeleniej Góry.

 

W 1902 roku powstała w Cieplicach znana szkoła snycerska. Uzdrowisko słynęło również w okolicy z corocznego jarmarku, zwanego „Tallsackmarkt”, podczas którego sprzedawano niepowtarzalne pierniki. W 1925 Cieplice oficjalnie otrzymały przydomek Bad – Uzdrowisko. A w 1935 roku -uzyskały prawa miejskie.


caspar hotel fundusze RP dolny śląsk Unia europejska termy discover spa